פירוק חברה _ דודי לוי משרד עורכי דין

 גישור

משרדנו מתמחה ביישוב סכסוכים ומחלוקות בהליך גישור, גישור הוא תהליך וולנטארי המתבצע מתוך בחירה והסכמת שני הצדדים המנסים להגיע להסכמות והבנות תוך הקשבה וראיית הצד השני, בניגוד להליכי משפט או בוררות. ההליך מבוסס על תקשורת חופשית בין הצדדים והעלאת פתרונות משותפים מוסכמים. לאחר שהושגו הבנות נכתב הסכם גישור, קביל בבית משפט. ניתן יהיה לתת לו גם פסק דין ותוקף בבית משפט​. תפקיד המגשר הוא לייצור שייח ותקשורת תקינה בין הצדדים, מגשר מקצועי ידע לשאול את השאלות הנכונות שיובילו לפתרון הסכסוך בין הצדדים ובניית האמון מחדש. למגשר ניטרליות מוחלטת הוא לא יביע דעתו ולא יחליט עבור הצדדים., במהלך הגישור יהיה ניתן לצרף מומחים ולקבל חוות דעת מקצועיות כגוון: רואה חשבון, עורך דין, או כל יועץ שיתבקש.

 

הגישור מתחיל בדרך כלל בשיחה נפרדת עם המגשר בה המגשר יכיר את עמדתו של כל צד ואז  יקיים פגישה משותפת של הצדדים, בה כל צד אומר את דעתו ומציג את זווית הראייה שלו על הסכסוך. לאחר השיחות הנפרדות מתקיימת שיחה משותפת נוספת בה מנסה המגשר לגשר בין עמדות הצדדים להסכמות ופיוס. במידה והגישור יצליח יערך הסכם גישור ע"י המגשר המציין את סיכום הסכסוך ותנאי הסיום שלו.

 

הליך הגישור מתקיים תחת חסיון וסודיות, עובדה שמאפשרת לצדדים לדבר בחופשיות מבלי שהאמירות והטענות שיעלו בתהליך ישמשו נגדם בבית המשפט.​ לפני שפונים להליכים משפטים או בזמן הסכסוך מומלץ לקיים הליך גישור, זאת הזדמנות שנייה להבין איך נקלעתם למחלוקת ואילו אפשרויות מוצעות לרשותכם לסיים את המשבר.

 

תחומי גישור

יישוב סכסוכים


ישנם מקרים שבהם סכסוך מגיע למבוי סתום ובו שני הצדדים בוחרים לחדול מלקיים שיח משותף שיביא לפתרון הסכסוך. לעיתים אף בוחרים לפתור אותו באמצעים משפטיים הכרוכים באנרגיה מיותרת, בזבוז של זמן וכסף. בטרם אנשים פונים לאופציה המשפטית חשוב שידעו כי גם ברגעי משבר הנוגעים לסכסוך כזה או אחר, ניתן להגיע לפתרון של יישוב סכסוכים באמצעות גישור. הגישור מהווה תהליך קצר יותר שבו אין מנצחים או מפסידים, תהליך המעניק לשני הצדדים הזדמנות אמיתית להשמיע את טענותיהם ולפתור את הסכסוך לטובת כל הצדדים.
נתחיל בשאלה מהו גישור? הגישור מהווה בעצם חלופה ליישוב של סכסוכים ובו גורם ניטרלי - המגשר, המסייע לשני הצדדים, או יותר, להגיע להסכם המקובל בסופו של התהליך על כולם על אף חילוקי הדעות ביניהם.
תהליך הגישור נעשה מחוץ לכותלי בית המשפט ומועלה, ברוב המקרים, כאפשרות אחרונה בטרם פונים להליך המשפטי שממנו רוצים הצדדים, לרוב, להימנע. הגישור יכול להיעשות בין אנשים פרטיים, בין אדם פרטי לגופים וכמובן בין גופים לעצמם.
ישנם מקרים שבהם הצדדים מבינים במהרה שלא יוכלו להגיע להסכם שבו כולם יהיו מרוצים והם פונים לאפשרות הגישור עוד בשלב מוקדם. דבר אשר מבטיח, לפחות בחלק מהמקרים, הגעה מהירה לפתרון שהבסיס שלו נעוץ בעובדה שכל הצדדים הסכימו על שימוש בשירותיו של מגשר. בנוסף לכך, ניתן לפנות לגישור גם בזמן שבו מתקיים דיון בבית משפט. בתי המשפט עצמם אף מעודדים ומברכים על כך, שכן תהליכי גישור רבים הביאו לתוצאה רצויה עבור כולם.
חשוב להדגיש שהגישור אינו מחייב בשום שלב. לכל אחד מהצדדים שמורה הזכות לעצור את התהליך בכל זמן ואין כל התחייבות בתהליך זה להגיע בסופו של דבר להסכם. כל עוד לא נכתב ונחתם הסכם, ניתן על ידי כל אחד מהצדדים לחדול מהתהליך. אם נרצה לגרום לגישור להצליח, חשוב לבחור במגשר בעל ניסיון וותק בתחום הפועל באזור רמת גן והסביבה, הוא אחד מהמגשרים הבולטים בתחום, כשלו גם רקע משפטי רחב בתחום הנדל"ני והעסקי.
מהו בעצם תפקידו של המגשר?
תפקיד מגשר סכסוכים הוא ביצירת שיח בין כל הצדדים בסכסוך, בשאיפה להוביל את הצדדים אל הפתרונות והסכמות על המגשר להיות בעל כישורים ליצירת תקשורת בין הצדדים, וגם נדרש ממנו להבין את מהות הסכסוך שבו הוא מטפל. תחילה, על המגשר לוודא שכל הצדדים מבינים זה את זה ומה בעצם כל צד דורש ורוצה. הוא אחראי על העברת המידע הנכון בין הצדדים הנמצאים בתהליך, כדי לגרום לכך שהצדדים יוכלו להתקרב ולדון על הפתרונות החדשים המוצעים ע"י הצדדים במהלך הגישור.
בשלב מתקדם של הגישור ובו הצדדים הצליחו להגיע להסכם שמקובל עליהם, על המגשר לנסח בצורה מדויקת את ההסכם הסופי. בהסכם יהיו מפורטים באופן ברור כל פרטי ההסכם החדש עליו הצדדים אמור לחתום בסופו של דבר.
לכל סכסוך יש מאפיינים ייחודיים משלו ובעובדה שכל סכסוך, בכל נושא שלא יהיה, אינו דומה לכל סכסוך אחר. הסכסוכים הם מאד אינדיבידואלים מכיוון שאנשים חווים את הסכסוך ואת הסיטואציה בצורה כל כך שונה. כאן מצופה ממגשר עם ניסיון, יכולות ואינטליגנציה רגשית לגשר תוך הבנת והרגעת הרגשות של כל הצדדים המעורבים בדבר.
בית המשפט בישראל קבע מספר תקנות הנוגעות לתחום הגישור והן מהוות בעצם את הבסיס לאתיקה המקצועית בתחום זה, כשעל המגשר, בין היתר, מצופה להתנהל ללא משוא פנים, בהגינות ובתום לב, לסרב לגישור במקרים שבהם קיים חשד לניגוד עניינים, להעמיד את הצדדים על הצורך להתחשב בקטינים ובפסולי דין אם ישנם כאלו, לא לעשות שימוש במידע אליו נחשף המגשר לצרכים אחרים, להימנע מלהעניק חוות דעת מקצועית בשאלות שעולות בגישור אך אין בהן לכלול את תחום התמצאותו וכמובן לא להיות צד להסכם שנקבע בגישור ולא לקבל כל זכויות או חובות על פיו.
מי הם האנשים העושים שימוש בגישור?
תחום הגישור מתקשר למספר רב של אנשים וגופים. סכסוכים רבים נגרמים עקב תחומים שונים, לבטח בתחום הכספי אך לא רק. מגשרים רבים עוסקים גם בסכסוכים הנוגעים לחיי משפחה, סכסוכים בקהילה, סכסוכים בין קבוצות דתיות שונות ועוד. מעבר לאנשים פרטיים, בלא מעט סכסוכים הצדדים המעורבים הם גופים כאלו ואחרים, שלא מייצגים אדם מסוים אלא יותר אג'נדה, תפיסת העולם, מטרות והלך הרוח. גם כאן, ניתן למצוא גופים אלה מגיעים לגישור, בין אם מדובר בגופים מסחריים, עמותות, גופי תקשורת, גופים פוליטיים ועוד.
גישור עסקי


לפני שכל מגשר עסקי פונה להבין על מה נסוב הסכסוך העסקי, עליו להבין האם כל הצדדים הנוגעים לסכסוך ולחילוקי הדעות העסקיים, מעוניינים בלב שלם השתמש בשירותיו של מגשר ניטרלי, כחלופה מרכזית לאפשרויות הנוספות שהחוק בישראל מאפשר להם.
סכסוכים עסקיים שבהם אחד הצדדים אינו שלם עם ההתקשרות עם מגשר עסקי ניטרלי, יהיו כאלו שהמגשר יצטרך לבנות תחילה אמון עם הצד הסקפטי, (לבטח אם בעבר אותו צד פעל בדרכים אחרות שהניבו לו תוצאות רצויות), גם אם אמון זה יושג לאחר עמל רב והוצאות כספיות נוספות.
הצדדים המגיעים לגישור עסקי, מצידם, להתרכז בנושא המחלוקת עצמה ולא להפוך אותה לנקודת התחלה אשר תהרוס כל חלקה טובה אחרת בעסק. כאן יכולותיו של המגשר העסקי באותו לידי ביטוי והוא חייב לבודד את המחלוקת משאר פעילות העסק, על אחת כמה וכמה אם העסק פועל בצורה יעילה וממשיך להניב הכנסות.
כמו בתהליכי גישור אחרים, גם כאן רצוי שהמגשר העסקי ייפגש עם כל צד בנפרד. ישמע ממנו את עמדותיו, כיצד הוא חווה את הסכסוך והמחלוקת ועד כמה הוא מוכן לוותר ולהגיע לעמק השווה בשביל לפתור את הנושא. פגישת המגשר העסקי עם כל צד, בונה לו תמונה ברורה הממפה בצורה מסודרת, מהן הנקודות הקריטיות לפתרון ומהן הנקודות החזקות עליהן יכול להתבסס ולהוביל לפתרון.
באילו מקומות התערבותו של מגשר עסקי יעילה?
למגשר העסקי, במקרים בהם נדרש לשמש כמגשר. אופי האנשים, החברה והעסקים, סוג הסכסוך, סכומי הכסף הנוגעים לסכסוך ומאפיינים נוספים הופכים כל מקרה לייחודי ואחר ממקרים אחרים מהעבר. מנגד, tארבל עזריה מגשר וצוותו יודעים כיצד לגשת לסכסוכים ומחלוקות עסקיות הנוגעים לנושאים שונים.
גישור עסקי בין שותפים
לא פעם המגשר העסקי מתפנה להעניק שירותי גישור בתוך בית עסק אחד שבו השותפים אינם מוצאים מכנה משותף ושאלת פירוק שותפות עולה על הפרק. לא פעם פירוק השותפות מהווה את הצעד הנכון והבריא לעסק, כשחלק מהשותפים או כולם מגיעים לנקודת זמן שבה שאיפותיהם משתנות או הדרך שבה הם רוצים לנהל את העסק שלהם, איננה חופפת כמו בעבר עם שאר השותפים.
אצל שותפים ישנה משמעות רבה להתערבותו של מגשר עסקי, בשל העובדה שעצם השותפות העסקית שלהם, בנויה על קרקע משותפות וחזון דומה אשר הביא אותם מלכתחילה לשתף פעולה. לכן, במקרים של מחלוקת הבחירה בפירוק השותפות היא על פניו, הבחירה הקלה והנוחה יותר כשיש פחד וחשש של הצדדים לבחון לעומק עם גורם ניטרלי, כיצד ניתן להגיע שוב לעמק השווה ולייצב את הספינה.
יתרון נוסף שיש בכניסה של מגשר עסקי בנקודת הזמן שבה השותפים חושבים על פירוק, היא בכך שתהליך זה אינו מחייב אף אחד מהצדדים ואינו חייב להמשיך ולהתקיים עד שיצא עשן לבן. לכל צד, בכל נקודת זמן של הגישור, קיימת הזכות לבחור ולחדול מתהליך זה, כשצעד זה לא נתון לשום סנקציות מאף גורם. יתרון בולט נוסף הוא בכך שתהליך זה נעשה מתחת לרדאר, כשרק השותפים והמגשר העסקי יודעים עליו והוא לא נחשף או מתועד ברשומות כאלו ואחרות.
ההחלטה על פירוק העסק התקבלה. גם כאן נצטרך מגשר עסקי?
זה לא סוד שבכל שנה בישראל עשרות אלפי עסקים נסגרים מסיבות כאלו ואחרות. חלק מהעסקים שנסגרים כוללים גם משרות של עשרות ומאות עובדים, כשמי שעמד בראשם היו מספר אנשים, שאכן מסכימים על תהליך של פירוק עסקים, אך מאותה נקודה, קיימת ביניהם מחלוקת כיצד הדבר יתנהל. פירוק של עסק כולל החלטות רבות שעל השותפים לקבל. בין היתר עליהם לקבוע מה קורה עם הנכסים של העסק, לאילו חברות או עסקים יעבירו את הטיפול בלקוחות קיימים, כיצד לחלק בין השותפים את הכספים שנותרו וכמובן לתת את הדעת לגבי התחייבויות כספיות שנותרו בעסק. החלטות אלו ואחרות הן מקור לחילוקי דעות רבות בין השותפים שהחליטו על פירוק העסק, אך אינם מסכימים כיצד הדבר יתממש הלכה למעשה.
גם בתהליך זה יהיה על המגשר העסקי להכין את שיעורי הבית. ללמוד אודות המחויבויות העתידיות שיש לעסק, להכיר את נכסיו, להיחשף להסכמי השותפות שנחתמו בתחילת הדרך וכמובן רק אחרי כל אלו להיפגש בנפרד עם כל צד ולשמוע עמדתו בנושא. עליו גם להבהיר לצדדים שאם לא יגיעו לעמק השווה בתהליך הגישור, הדרך למאבקים משפטיים ארוכה ומייגעת והיא בהחלט איננה כדאית.
העסק והארגון חי וקיים. גם במקרים אלו נזדקק למגשר עסקי?
ישנם גם עסקים אשר מצליחים לפעול במשך שנים בצורה בריאה ונכונה. לרוב, עסקים אלו גם גדלים מידי שנה ותחום אחריותם ופעילותם מתרחב והעבודה נעשית רבה ומורכבת יותר. אותה הצלחה והתרחבות מביאה לפתחם של הבעלים את הצורך בקבלת החלטות באופן תכוף יותר, כשכל החלטה הופכת משמעותית יותר מבעבר.
במסגרות עסקיות ומסגרות אחרות בהן מתקבלות החלטות משמעותיות תדיר, חלים מקרים והבעלים אינם רואים עין בעין והם יחדיו מתקשים לקבל החלטה אחת. במסגרות בהם יש נוהל מסודר אשר קובע, למשל, שבהצבעת רוב החלטה מתקבלת, הדבר מאפשר לאותו ארגון ליישם החלטות גם אם דמויות משמעותיות בארגון חושבים אחרת. מנגד, ישנם מצבים בהם נוצר מצב אשר בתוך ארגון עסקי עצמו יש קושי להגיע להחלטה משותפת ולכן אותו גוף בוחר להשתמש במגשר עסקי אשר יוכל להעניק שירות של גישור בארגון.
גישור פיננסי


ניתן לומר בביטחון שחלק ניכר מהאתגרים העומדים בפני מגשרים נוגעים בצורה ישירה או עקיפה לתחום הפיננסי. מחלוקות המבוססות על תחום זה הופכות לא פעם לסכסוכים מרים של ממש, מה שמדגיש עוד יותר את חשיבות פעילותו של מגשר פיננסי.
מהו גישור פיננסי?
במקרים שבהם מהות הסכסוך וחוסר ההסכמה בין הצדדים, נוצרו בשל מחלוקת כספית ארוכת טווח ולאורך זמן. המחלוקת יכולה לקבל ביטוי בטענה של צד אחד לחובות של אחר ובסכסוך שמקורו בחלוקת רווחים בין שותפים עסקיים בנוגע לאחריות הפיננסית בין הבעלים והחברה ועוד. ניתן לומר בביטחון שעומקים של סכסוכים פיננסיים מביאים את המגשרים לעמוד בפני אתגרים לא קלים אשר דורשים מהם למצוא דרכים יצירתיות ומורכבות, תוך דיונים חוזרים ונשנים עם הצדדים עד להגעה להסכם חתום וקביל המקובל על כולם.
סוגים של סכסוכים פיננסיים
ארבל עזריה מגשר וערך דין יוכל לסייע לכם במקרים של גישור כספי בין חייבים לנושים, גישור חובות בין ספקים, ואף גישור לאנשים וחברות שערכו הסכמים כספיים עם חוסר רצון. מעבר למקרים המורכבים בהם מטפל משרדו של ארבל עזריה מגשר, ניתן להצביע על סכסוכים פיננסיים "קלאסיים" נוספים בהם המשרד נתקל. סכסוכים משפחתיים: חלק ניכר מסכסוכים משפחתיים נוגעים גם הם למחלוקות פיננסיות בתוך המשפחה. הדבר ניכר במשפחות בהן ישנם בני משפחה רבים כשכל אחד בטוח שדעתו שלו היא הטובה ביותר בכל הנוגע להתנהלות הפיננסית. הפערים בין בני המשפחה יכולים להביא את המשפחה לקיפאון בהחלטות הפיננסיות רק בגלל התעקשות ואגו. ישנן פעמים אשר חוסר ההסכמה של משפחה, שבבעלותה למשל, דירה הרשומה על מספר בני משפחה, גורמת להם להימנע אפילו מלהשכירה. כניסת מגשר ניטרלי למצב מהווה בהרבה מקרים "גורם משנה משחק". ביכולתו לאסוף מכל בני משפחה את חזונם הפיננסי ולאט לאט להרכיב עבורם פאזל שיאפשר להם להיות מרוצים, להתנהל נכון כלכלית והכי חשוב – לשמור על לכידות המשפחה.
סכסוכים ברמה העסקית: לא תמיד הכל ורוד בין שותפים עסקיים ואף בין חברות ועסקים אשר פועלים בשיתוף פעולה רחב ותקין זה שנים. לפתע יכולה להיווצר מחלוקת ובה כל צד מחליט להתבצר בעמדתו. ההתבצרות גורמת לסכסוך לקבל ממדים גדולים יותר ממה שהוא ואי שיתוף הפעולה מייצר בעיות פיננסיות גדולות יותר. כניסתו של המגשר לעניין יכולה, ראשית כל, לעשות סדר בטווח הקצר, ניתן יהיה לנהל את הפלונטר הנקודתי אך להמשיך בשיתוף הפעולה בנקודות שבהם הכל עדיין פועל כשורה.
סכסוכים בין ספקים או לקוחות לבין בתי עסק וחברות: ספק אשר ממתין לקבל תשלום מבית העסק על סחורה שסיפק, לקוח ששילם וטרם קיבל את המוצר. רבים מהם יעדיפו להגיע קודם למגשר בטרם יפתחו תיק בהוצאה לפועל או בבית המשפט. ביכולתו של המגשר למצוא פתרונות יצירתיים בהם יוכל צד אחד לעמוד בתשלומים והצד השני יקבל את מלוא כספו. עבור חברות בינוניות וגדולות קיימת מודעות לכך שלקוחות רבים יכולים לחשוף את מעלליהם ברשתות החברתיות ובתוכניות טלוויזיה נצפות דוגמת "הצינור". השימוש הדיסקרטי עם חיסיון מוחלט הנעשה באמצעות מגשר פיננסי יחד עם הלקוח, הפך להיות אפשרות עדיפה מבחינתם, שבה הם נדרשים להשקיע משאבים מצומצמים וגם פועלים יחד עם המגשר לגרום ללקוח להיות מרוצה בסופו של דבר.
מנגד, גם עבור אותם לקוחות לא מרוצים אין כל רצון או שאיפה להיגרר לתוך מאבקים משפטיים ארוכים שבהם יצטרכו לוותר על ימי עבודה ולהיכנס למאבק משפטי, שאם לא יזכו בו הם אלו שיצטרכו לשאת בהוצאות המשפט.
גישור סכסוכי נדל"ן


סכסוכי נדל"ן
חלק גדול מסכסוכים הקשורים להון בישראל מתקשרים לענף הנדל"ן. בתחום הנדל"ן עשויים להתפתח סכסוכים בנושאים הקשורים ל שטח משותף, ערך הקרקע, עמלות שיווק, פינוי הקרקע או מכירה ועוד. אחת הדרכים שבה ניתן להימנע מהסלמתם של סיכוכים אלו היא בעזרתו של מגשר המתמחה בתחום הנדל"ן.

גישור נדל"ני זה התחום שלנו
גישור נותן מענה של פתרון מקצועי ומהיר לסכסוכים שונים כשבניהם נמצא גם תחום הנדל"ן. המגשר תפקידו הוא לקרב בין הצדדים מבלי לגרום נזק לאף צד המשתמש בשירותיו. למשרדנו התמחות בתחום הנדל"ן מזה שנים רבות, אנו מכירים היטב את הסוגיות השונות והמחלוקות הקיימות בתחום הנדל"ן, ממקום זה של ניסיון נוכל להעניק שירותים אשר יסייעו לסכסוכים בין דיירים לקבלן, סכסוכים בין קבלני משנה וקבלנים, בני משפחה שירשו נכס נדל"ני, אנשי מקצוע, לקוחות שרכשו דירה הנמצאים במאבק בנושאי נדל"ן וקרקעות מול העירייה או הרשות המקומית, אנשים פרטיים שנקלעו לסכסוך מר עקב עסקת נדל"ן פשוטה. השירותים שאנו מעניקים מתנהלים בדיסקרטיות וחיסיון מוחלט, מהירות ומקצועיות רבה, תוך שמירה על כל פרטי הסכסוך והמידע החסוי הנאמר במהלך הגישור.
גישור נדל"ן וירושות
סכסוכים בתחום הנדל"ן מתחילים מריבים במשפחות הקשורים לנכס שעבר בירושה. סכסוכים אלו נגרמים עקב דעות חלוקות בין היורשים כאשר חלקם ירצו למכור את הנכס והשתמש בכספים לכל מיני מטרות שנות, בעוד חלקם האחר ירצה להשאיר את הנכס ולהשתמש בו כנכס מניב אשר ניתן להשכיר ושערכו עולה מידי שנה. פעמים רבות סכסוכים אלו נגררים ומחמירים עד כדי נתק משפחתי ואף עירובם של עורכי דין. לעומת זאת תהליך גישור יכול למנוע זאת בקלות ובפשטות מבלי להחמיר את ההידרדרות, לחבר ולאחד שוב את המשפחה ולמצוא פתרון לנכס המדובר אשר יהיה מקובל על כל הצדדים תוך קירור האש בין הצדדים ובניית האמון מחדש.
סכסוך מקרקעין
נכסי הנדל"ן נחשבים כנכסים יקרים בשל הקרקעות עליהם הם יושבים. לא כל קרקע בישראל מיועדת לבנייה של נדל"ן. מחלוקות אלו יכולות להתפתח עקב חוסר הבהרה לגבי ייעודה של הקרקע. דוגמה לנושא זה היא קרקע אשר ייעודה היה להיות שטח חקלאי ובהחלטה מסוימת נקבע שהיא תחדול מלשמש כקרקע חקלאית ועליה תבנה שכונת מגורים. בפועל, תוך זמן קצר, תבנה תשתית רחבה המיועדת להקמתה של השכונה והיכולת להשיב את ייעוד הקרקע כחקלאית תהיה בלתי אפשרית.
עבודת הגישור בתחום הבעלות וייעוד הקרקעות צריכה להעשות על ידי מגשר בעל רקע נדל"ני רב. עתודות הקרקע בישראל לא פעם מוגדרות בצורה לא ברורה, משום שהן מסתמכות על מסמכים מהתקופה הבריטית, עוסקות בייעודי קרקע של חמולות, כשבקרקע נמצאו ממצאים ארכיאולוגיים וכמובן מקרים בהם גופים גדולים ומשמעותיים דורשים בעלות וזכויות על הקרקע כגון, קרן קיימת לישראל, משרד החקלאות, עיריות ורשויות, קבלנים, אנשי עסקים ועוד.
סכסוכים בין קבלנים לדיירים
סכסוכי נדל"ן אלו נסובו לא פעם אודות הפער שנוצר בין מה שהובטח לדיירים לבין מה שהקבלן סיפק בפועל. אין זה משנה אם מדובר בהקמת פרויקט נדל"ני חדש או אם מדובר על סכסוך בפרויקט פינוי בינוי ושיקום מבנים כפי שניתן לראות בשנים האחרונות. סכסוכים נוספים אשר נגרמים בין קבלנים לדיירים נובעים גם מליקויים שונים המתגלים בבניין לאחר שהוא מאוכלס, לקבלן יש אחריות כלפי המבנה והדיירים, אך ישנם מקרים שבהם הקבלנים מתנערים מאחריותם כלפי הדיירים ואינם מגיעים לטפל בכל הבעיות והליקויים אשר נגרמו לבניין שנמצאים בתחום אחריותם. גם כאן, ישנה שאיפה להגיע לפתרון מהיר ויעיל שבו רואים הקבלנים והדיירים עין בעין את הכדאיות בשימוש במגשר ולעיתים אף נחתמים מראש הסכמים אשר גורסים כי במידה ויקלעו הצדדים לסכסוכים או מחלוקות יפנו למגשר ניטרלי.
סכסוך טריטוריה
סכסוך גבול, מתייחס לסכסוכים בין גבולות של שטח, לדוגמה אנשים בעלי שטחים פרטיים אשר טוענים שהגבול של הטח שלהם עובר במקום מסוים, כשהשכן הגובל לשטחו טוען אחרת וגורס ששטחו של השכן עולה על שטחו שלו. סכסוכים אלו עלולים אף להגיע לסכסוכי דמים באוכלוסיות מסוימות. גם מחלוקות אלו נגרמות משום שאין רישום מדויק ומסודר של השטח. במקרים בהם נגררות משפחות שלמות לתוך סכסוך טריטוריה, חשוב מתמיד להשתמש בשירותיו של מגשר אשר יוכל לסייע לכל הצדדים לסיים את הסכסוך ולמנוע שפיכות דמים מיותרת במקרים קיצוניים או התרסות והצקות שונות בין הצדדים הנמשכות לאורך שנים.
פירוק בין שותפים


אלו העוסקים בתחום הגישור נדרשים לא פעם לגשר בין שותפים לעסק, במקרים בהם השותפים הגיעו לאי הסכמה שעלולה לסכן את העסק והשותפות עצמה. גישור שותפות התגלה רבות כאקט כדאי ובו יתרונות רבים.
גישור בפירוק שותפות?
חלק מפעילותו של ארבל עזריה עו"ד ומגשר, כוללת גם גישור בין שותפים. בין שירותיו השונים תמצאו גם גישור במקרים של פירוק שותפות בעסק, פירוק שותפות בזכיינות ואף פירוק שותפות בחברה.
מהם היתרונות הבולטים בגישור לשם פירוק שותפות עסקית?
את יתרונות הגישור בפירוק שותפות עסקית ניתן לציין תוך התייחסות למספק נקודות חשובות. ישנם מקרים ובהם שותפים עסקיים המגיעים לגישור, כשבידם ההחלטה לפרק את השותפות ביניהם, מגלים בתוך תהליך הגישור כי עמדותיהם אינן כה רחוקות כפי שחשבו והרגישו. במסגרת תהליך הגישור ובעזרת מגשר מקצועי, מנוסה ומיומן, הופך הגישור מכלי שהיה אמור לעזור להם לסיים השותפות בצורה קלה ומכובדת כפי שחשבו תחילה, לכלי שבו ניתן להתחיל תהליך של הבראה וחידוש היחסים. המגשר תפקידו להראות לצדדים שאולי עוד קיימת אצלם קרקע יציבה וטובה להמשך השותפות ואף למצוא יחדיו, דרכים חדשות לייצב את העסק שלהם.
תהליך לא מחייב
על כל השותפים העסקיים להבין שבחירה בגישור שותפות אינה מהווה איזושהי התחייבות נוספת. מהלך הגישור אינו יחייב, למשל, את אחד השותפים להסכים להחלטה שתתקבל על פי הצבעת רוב. מטרת הגישור היא להביא בסופו של תהליך להסכמה מלאה של כל הצדדים, כשלכל צד שמורה הזכות המלאה לעצור ולא להמשיך בתהליך. זכות זו מהווה יתרון נוסף שיש בניגוד למסגרות אחרות אליהן השותפים יכולים לפנות כגון, בורר שפסיקתו מחייבת את כל הצדדים וכמובן בית המשפט עצמו.
שמירה על דיסקרטיות
חשוב להבהיר שתהליך של גישור שותפות, לבטח אם מדובר על פירוק השותפות אינו קובע בהכרח שהדבר יביא את העסק לחדול מפעילותו. לא פעם מטרת הגישור היא להביא להיפרדות של אחד מהשותפים, כשהעסק עצמו ממשיך לפעול ולצמוח, כשישנם גם מקרים ובהם רוצים כל השותפים לעזוב את העסק, אך מעוניינים למכור אותו לאיש או אנשי עסקים אחרים ועל כן רוצים לשמור על המוניטין שלו.
פעילות של גישור בין שותפים היא כמובן תהליך דיסקרטי עם חיסיון מוחלט ואין כל סיבה שיגיע לאוזניהם של הלקוחות בעסק, הספקים, תקשורת, מתחרים ועוד. השמירה על הדיסקרטיות בכל הנוגע לגישור בין השותפים שומרת על שמו של העסק. חילוקי דעות בין השותפים אשר יגיעו לאוזניהם של אחרים עלולים להביא לפגיעה בעסק הן בטווח הקצר שיתבטא בנטישתם של לקוחות וספקים והן בטווח הארוך בפגיעת שמו של העסק ויצירת מוניטין של עסק רעוע.
חסכון בהוצאות
חשוב שהשותפים לעסק יכירו בכך שהבחירה בגישור היא בחירה חכמה ונבונה גם בכל הנוגע להוצאות. השימוש בשירותיו של מגשר, יבטיחו לשותפים העסקיים חסכון רחב בהוצאות לעומת החלופות היקרות הרבה יותר – תשלום לעורכי דין בכל צד, הוצאות הנוגעות לדיונים בבתי משפט ובזבוז ימי עבודה ותפוקה למען אותו סכסוך ופעילות הפירוק במסגרת בית המשפט.

מאמרי המשרד