Young manager carrying a briefcase while

עורך דין פשיטת רגל

נקלעתם למצב לחובות יתכן ואתם נמצאים בפתחה של פשיטת רגל. קיימות אפשרויות לחלוקת החוב לתשלומים או לקביעה של הסדר עם הנושים שלכם שכדאי להכיר. במאמר זה נדבר בהרחבה על תהליך פשיטת הרגל ונכיר כמה מהמושגים החשובים שתפגשו בדרך ליציאה מה"בור" הכלכלי. 

 

עד לתקופה האחרונה בה החלה רפורמת פושטי הרגל, המדינה הטילה קנסות כבדים על חייבים על מנת להעניש ולהרתיע אחרים מכניסה לחובות שאינם יכולים לשלמם. ביוזמת שרת המשפטים דאז איילת שקד החלה רפורמה החל מאמצע ספטמבר שתשנה את הדרך בה מטופלים תיקי הוצאה לפועל. שינוי המתבצע במסגרת "חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי" ששמו מעיד עליו שנועד לסייע לחייב לשקם את מצבו הפיננסי ולצאת מהחוב.

על מנת לפטור חייב מחוב על פי ההליך הישן, תיקי ההוצאה לפועל היו מגיעים לפתחם של בתי המשפט המחוזיים. סחבת ארוכה ועלות גבוהה של מערכת משפט עם בירוקרטיה איטית הפכו את חייהם הן של החייבים והן של הנושים לקשים יותר. עבור החייבים מחיקת חובות בהוצאה לפועל קלה יותר מאשר מחיקת החובות תחת כתלי בית המשפט. למרבה המזל ההליך השתנה וכעת יש אפשרות לבצע מחיקת חובות בהליך מזורז.

לאחר בחינה מדוקדקת של השפעת החובות בהוצאה לפועל על אנשים רבים החלה רפורמה בבתי המשפט בכל הנוגע לטיפול בחדלות פירעון ופשיטות רגל. אחד מהשינויים הבולטים ברפורמה החדשה הוא שגם רשמי הוצאה לפועל יכולים להעניק "הפטר חובות". עד כה פעולה זו שהייתה נתונה לסמכות שופטי בית המשפט המחוזי דרשה הליך משפטי יקר וארוך וכעת ניתן יהיה לקבל את ההפטר בקלות רבה יותר. ההנחה העומדת בבסיס שינוי זה היא העובדה כי אותם חייב נמצאים במילא בהליך בהוצאה לפועל מול הרשם ואין טעם לבזבז את זמנם של שופטי בית משפט השלום על חובות בסכומים קטנים יחסית.

פנו רק לעורך דין מומחה בתחום

אחד מהדברים שצריך לדעת על פשיטת רגל, זה שמדובר על הליכים די מורכבים בישראל החוקים משתנים לעיתים קרובות, ברוב המקרים מתוך מטרה לקצר את התהליכים ולשפר אותם עם זאת, למרות שניתן לקרוא היום מידע מורחב וגלוי ממקורות שונים כמו גוגל וכדומה - אודות פשיטת רגל, אין זה תחליף לעורך דין פשיטת רגל אשר למד את התחום וצבר בו הרבה מאוד ניסיון לאורך השנים וידע בדיוק איך להוציא אותכם לדרך חדשה. בפשיטת רגל לא מדובר רק על מחיקת החובות הקיימים אלא מדובר גם על התנהלות נכונה מול הרשויות והמוסדות והדרך הנכונה שתגיעו להסכם שתוכלו לעמוד בו, לכן אתם צריכים לבחור עורך דין שיהיה אחראי על התיק שלכם והביטחון שלכם ושיעשה הכול כדי שאתם תישנו טוב בלילה חשוב להבין שאיש מקצוע כמו עורך דין פשיטת רגל יוכל לקצר עבורכם את התהליכים עם תוצאות מקסימליות ובבטיחות מלאה.

מהי חדלות פרעון?

על פי החוק המעודכן חדלות פרעון מוגדרת כ"מצב כלכלי שבו חייב אינו יכול לשלם את חובותיו במועדם, בין אם מועד פירעונם הגיע ובין אם לאו, או שהתחייבויות החייב, לרבות התחייבויות עתידיות ומותנות שלו, עולות על שווי נכסיו". התוספת החדשה להגדרת חדלות הפרעון ממוקדת בהתחייבויות העתידיות של החייב לצד הנכסים הקיימים בפועל. לדוגמה, חייב שיש בידו דירה השווה מיליון וחצי שקלים שקנה במזומן, יזכה להסדר חוב שונה מחייב שיש בידו דירה השווה מיליון וחצי שקלים - אך גם חייב משכנתא לדירת ילדיו בשווי של מיליון שקלים. ההתחייבויות העתידיות לתשלום המשכנתא של החייב השני ישפיעו על יכולת החזר החובות שונות גם אם שניהם משתכרים משכורת זהה.

סגירת חובות בהליך החדש

לסיכום, סגירת חובות בהליך החדש עומדת לסייע למשפחות רבות להפרד מהחוב. כיום, בזכות החלתו של הליך חדש ומזורז יותר על מנת "למחוק" את חובותיכם ולהתחיל את התנהלותכם הכלכלית מחדש ללא כל סנקציות, גם אתם יכולים לצאת מהחוב. תהליך זה מאפשר סילוק חובות, התחלת הסדר נושים וכן התחלה של התנהלות כלכלית נכונה יותר בה חלק מהחוב ישולם באמצעות מימוש נכסים וחלקו יקבל הפטר.

 

לקבלת מידע נוסף וייעוץ בתחום ניתן לפנות לשירותיו של ארבל עזריה עו"ד פשיטת רגל מתמחה בייצוג חייבים בתיקי הוצאה לפועל ובהתחלת תהליך פשיטת רגל לחברות ולאנשים פרטיים. 

Image by Daniel Lerman
FaceApp_1611495793713_edited_edited_edit

מתמחים בהליך פשיטת רגל

לבן.png

מאמרי המשרד